Látnivalók - Pannonhalma - Boldog Mór-kilátó

Látnivalók - Pannonhalma -  Boldog Mór-kilátó

Bár nem közvetlenül az apátságé, de a Pannonhalmi Bencés Főapátság környezetéhez tartozik a Boldog Mór-kilátó, és az attól néhány lépésnyire található, különleges lombkorona-ösvény.

A főapátság épületegyüttesétől délre eső dombocskán áll a 2012-ben átadott kilátó, ami az egyik első magyar származású főpapról kapta nevét. Az 1000 körül született Boldog Mór a magyar bencés szerzetesek első generációjához tartozott, és ő az első pannonhalmi diák, akit név szerint ismerünk. Egészen fiatalon, 30 éves kora körül lett a 996-ban alapított monostor harmadik apátja, majd 1036-ban István király pécsi püspökké nevezte ki. Szerteágazó tevékenységét jelzi, hogy ő a szerzője az első magyarországi legendának, Szt. Zoerard-András és Benedek életrajzának. Alakját már a 15. századtól szentként említik, 1848-ban avatták boldoggá.

A Sokorói-dombság tölgyfáiból épült többszintes kilátót a Kisalföldi Erdőgazdaság Zrt. emelte a kezelésükben álló, Főapátságot körülölelő parkerdőben. Korábban is állt már itt kilátó, amit 1992-ben adtak át, de a kilátó szerkezete hamar megrongálódott, ezért 2011 végén le is kellett bontani. Az új építményt is a pannonhalmi apátsággal egyetértésben építették, hiszen fő szempont volt, hogy jól illeszkedjen az apátság szellemiségéhez és új, minimalista épületeihez is.

A környező fák növekedésével összhangban az új kilátó hat méterrel magasabb lett a réginél, azaz 20 méteres magasságból nézhetünk körbe a tetejéről. Rálátunk a Sokorói-dombság hullámaira, az alattunk elterülő Pannonhalma városára és az azonos nevű medencére, de tiszta időben jól látni a Bakony északi vonulatait is. A tájképi elemek beazonosításához nagy segítséget jelentenek a karzaton elhelyezett fényképes tájékoztató táblák.


Szöveg és képek forrása: https://www.termeszetjaro.hu/hu/poi/kilato/boldog-mor-kilato-es-lombkorona-tanoesveny-pannonhalma-/40062492/


9700 Szombathely Ősz u. 4. • +36 30 352 0579 • viasancti@gmail.com